Telefon: +420 377 916 343, e-mail: eko@zsstenovice.cz

Základní škola Štěnovice

Charakteristika školy

Základní školu Štěnovice volí rodiče, kterým jde o zdravý a harmonický rozvoj jejich dítěte. Škola leží v blízkosti krásné přírody, což je její velká výhoda oproti školám v městské zástavbě. Lokalita je vhodná pro děti z Plzně a blízkého okolí.

Škola není jenom učení

V dnešním přetechnizovaném světě je stále menší prostor na výchovu a prožitky, které by měly pozitivní vliv na rozvoj dítěte. Štěnovická škola se snaží tento handicap odstraňovat nabídkou různých aktivit nad rámec povinné školní výuky.

Znalost cizích jazyků patří do základního vzdělání

Výuka cizích jazyků je jedním z hlavních pilířů školy. Výuka anglického jazyka se zahajuje nepovinně již v 1. třídě, od 3. třídy probíhá výuka povinně. Na druhém stupni mají žáci možnost výuky 2. cizího jazyka - němčiny.

Moderní učebny a pomůcky

Škola disponuje prostornými třídami a specializovanými učebnami. Příkladem může být učebna biologie, která je vybavena interaktivní tabulí, videem, ale i digitálním mikroskopem, který umožňuje pozorování různých preparátů celé třídě najednou. Nejlepší žáci školy se pravidelně zúčastňují okresních kol olympiád v českém, anglickém a německém jazyce, matematice, fyzice, chemii, biologii, zeměpisu a dějepisu.

Počítače jsou samozřejmostí

Naše škola se zaměřuje na informační a komunikační technologie již řadu let. Díky tomu obdržela několik ocenění za realizaci projektů v oblasti informačních technologií. Ve školním roce 2004/2005 jsme získali 1. místo z celé České republiky na celostátní konferenci "Počítače ve škole". Ve školním roce 2005/2006 jsme obdrželi 2. místo v Plzeňském kraji v projektu "Spolu to dokážem - umět a znát, abychom si v životě věděli rady".

Získali jsme čestný titul Informační centrum SIPVZ. Odborníci z řad učitelů poskytují počítačové vzdělání dalším pedagogům ve volitelných modulech počítačová grafika, digitální fotografie nebo užití multimediální a mediální výchovy ve výuce.

Interaktivní tabule - revoluce ve výuce

Použití interaktivních tabulí je revoluce ve školní výuce srovnatelná snad pouze s vynálezem knihtisku. Rozvoj výpočetní techniky v devadesátých letech minulého století sice přinesl pokrok i ve školství, nicméně až vznik interaktivní tabule znamenal zásadní průlom v práci učitele ve třídě. Interaktivní tabule dokáže výuku patřičně "rozhýbat" pomocí animací, videa a interaktivních cvičení.

iPad - nejmodernější světový trend

Držíme krok s nejmodernějšími technologiemi a světovými trendy a od školního roku 2012/2013 jsme pilotní školou nakladatelství Fraus v projektu náhrady klasických učebnic za počítače, ve kterých jsou elektronické učebnice nainstalovány. Pilotního projektu se zkušebně v několika předmětech účastní žáci 8. ročníku.

Sport

Vedle zaměření na výuku cizích jazyků a výpočetní techniky je další prioritou naší školy sport. Tělesný rozvoj dítěte je v harmonickém souladu s duševním vzděláním. Škola disponuje dvěma tělocvičnami. Větší z nich je vybavena umělohmotným povrchem o rozměrech 36 x 16 m a tribunou pro 200 sedících diváků. Menší má povrch ze dřeva a rozměry 24 x 12 m. Kromě toho se využívají venkovní hřiště na fotbal, atletiku a tenis. Škola se orientuje zejména na lehkou atletiku, házenou, tenis a míčové hry.

Výtvarná výchova je součástí vzdělání

Výuka výtvarné výchovy je zaměřena na rozvinutí všech výtvarných složek. Kromě kreslení je již od 1. třídy důležitou součástí výtvarného rozvoje dítěte práce s hlínou. Výtvory si děti mohou vypálit ve vlastní keramické peci. Starší děti si mohou zkusit počítačovou grafiku, práci s digitální fotografií nebo s videem. Během roku se žáci zúčastňují projekce filmových festivalů Filmák nebo Finále a navštěvují představení plzeňských divadel. Výtvarné výchově se děti mohou věnovati i po vyučování v zájmových kroužcích.

Kvalitní učebnice je klíčem k úspěchu

Podle zahraničních průzkumů rozhoduje učebnice z přibližně jedné čtvrtiny o úspěchu či neúspěchu vyučovacího procesu. Učebnice je navíc důležitým spojovacím článkem mezi školou a rodiči. Těm umožňuje nejen sledovat průběh výukového procesu, ale účinně se do něj zapojit v případech, kdy to situace vyžaduje (nemoc dítěte, absence, ztráta kontaktu se třídou apod.). Toho si je naše škola vědoma, a proto pečlivě monitoruje aktuální nabídku odborných nakladatelství a investuje pouze do nákupu nejmodernějších učebnic.

Nechte děti "po škole"

Štěnovická škola nabízí dětem řadu odpoledních aktivit, při kterých mohou rozvíjet svůj přirozený talent.

< Září 2017 >

Kalendář dd. mm. yyyy